Project Description
Description
MICRO 12×11 is a recessed polycarbonate profile with dimensions
L.12,5 x H 11 mm.
Thanks to a protrusion of only 0,6 mm its flush mounting is unnecessary,
thus avoiding additional woodworking.
For under wall or shelves, can be recessed with flat or fin end caps and a touch button dimming with white LED can be added nehind the diffuser, which takes up just few centimeters.
Details
| Design: | Ital Pek s.r.l. |
| Profile: | extruded opal polycarbonate |
| Diffuser: | |
| Length: | from 300 mm up to 3000 mm – custom length on request |
| Fastening: | press fitting and/or with some glue drops |
| Cable length: | each lighting unit is provided with a 300mm cable with connector and a 2800 mm extension cable to the power supply |
| Light features: | uniform seamless light, without LED dots |
| LED light temperature: | warm white_3000 K +/- 200 K [ W ] natural white_4000 K +/- 200 K [ N ] |
| Cromaticity index: | CRI>80 standard |
| Power supply: | 24V DC |
| Photobiological safety: | RG (risk group) 0 |
| Conformity: | CE – UL |


